Artykuł

Nie wiedziałam, że jestem w ciąży i…

Trudno oszacować, ile ciąż jest efektem świadomych starań, a ile krągłych brzuszków powstaje jako skutek chwilowego zapomnienia o antykoncepcji. Pewne jest natomiast, że jeśli ciąża nie jest planowana, to łatwiej o drobne „wykroczenia” w pierwszych jej tygodniach. Czy palenie papierosów, przyjmowanie leków, picie alkoholu albo inne, niezalecane w tym okresie działania mogą zagrażać dziecku?

Nie wiedziałam, że jestem w ciąży i…

Fraza „picie alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży” jest jedną z częściej wpisywanych  do internetowych wyszukiwarek. Nie zawsze kobiety, które zadają takie pytania, zasługują na nasze natychmiastowe potępienie. Zdarza się przecież, że antykoncepcja zawodzi albo test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki okazuje się negatywny, choć doszło już do zapłodnienia. Warto zatem skupić się przede wszystkim na pytaniu, czy drobne „grzeszki” nieświadomej jeszcze przyszłej mamy mogą zaszkodzić dziecku.

Przyszła mama z papierosem

Według danych z początku 2014 roku odsetek palących Polek spadł do 20%. Z jednej strony jakikolwiek spadek w tym zakresie jest pocieszający, z drugiej liczba ta może szokować – oznacza to przecież, że pali co piąta z nas. Nietrudno zatem o sytuację, gdy o przypadkowej ciąży dowiaduje się kobieta, która jeszcze chwilę wcześniej trzymała papierosa w dłoni. Czy jej postępowanie zagraża ciąży?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Jednak zdaniem wielu specjalistów, jeśli mówimy o kilku papierosach dziennie, nie powinno to stanowić zagrożenia dla przebiegu ciąży czy zdrowia dziecka. W przypadku większych ilością (paczki lub dwóch dziennie) obkurczone na skutek palenia naczynia krwionośne mogą być mniej sprawne, co przekłada się na bezpieczeństwo ciąży.

Niemniej, dwie kreski na teście ciążowym powinny być natychmiastowym bodźcem co do konieczności rzucenia palenia.

Nieświadoma ciężarna z kieliszkiem w dłoni

Wiele kobiet, które dowiadują się o nieplanowanej ciąży, zastyga w przerażenia, widząc pozytywny wynik testu. Strach nie wynika jednak z samego faktu „wpadki”, ale świadomości wypitego alkoholu w pierwszych dniach czy tygodniach trwania ciąży. Czy chwile upojenia mogą zagrozić maluchowi?

Uspokajamy – istnieje bardzo niskie ryzyko powstania ewentualnych wad u dziecka czy poronienia. Sprytny organizm człowieka dba o to, aby maluch w pierwszych dniach życia był właściwie zabezpieczony. Precyzując, na początku ciąży zarodek pobiera substancje odżywcze z ciałka żółtego, a nie z organizmu matki. Teoretycznie nie musisz obawiać się zatem skutków ubocznych, choć oczywiście żaden lekarz nie wykluczy ich w 100% - zwłaszcza, gdy przyszła mama sięgała po wiele mocnych procentowo trunków.

Jednocześnie należy podkreślić, że świadomość bycia w ciąży powinna wiązać się z natychmiastowym odstawieniem alkoholu. Jego regularne przyjmowanie w odmiennym stanie może skutkować bowiem wystąpieniem u dziecka groźnym zaburzeniem, zwanym alkoholowym zespołem płodowym, czyli FAS.

Wczoraj leki, dzisiaj test ciążowy

Trzeci w kolejności powód zmartwień przyszłych mam to ewentualny wpływ przyjmowania leków na rozwijający się płód. Najpopularniejszy lek, czyli działający przeciwbólowy paracetamol, nie powinien zaszkodzić dziecku – uznawany jest za niegroźny, nawet w tym wyjątkowym okresie życia kobiety. Nieco inaczej jest w przypadku aspiryny, ale lekarze zwykle uspokajają, że niewielkie ilości tego leku także nie powinny mieć wielkiego wpływu na przebieg ciąży. Jeśli z kolei przedmiotem zmartwień przyszłej mamy jest fakt przyjmowania antybiotyków, to wszystko zależy od ich rodzaju – warto tutaj dopytać lekarza o ewentualne zagrożenie.

Zarodek na rentgenie

Niestety, czasem zdarza się tak, że nieplanowane zajście w ciążę zbiega się terminem z wykonaniem zdjęcie rentgenowskiego. „Niestety”, ponieważ wiadomym jest, że promienie rentgenowskie mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Pocieszającym jest fakt, że w wielu przypadkach okazuje się, że przeprowadzenie tego badania nie ma przełożenia na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Niemniej, w przypadku takiego splotu wydarzeń, konieczne jest poinformowanie o nim lekarza prowadzącego ciążę.

Szczepionka przed narodzinami

Ostatni powód do zmartwień, jeśli chodzi o ciążowe wykroczenia, pojawia się w sytuacji, gdy przyszła mama poddaje się szczepieniu. Jak ten fakt może wpływać na bezpieczeństwo ciąży? Jeśli mamy do czynienia ze szczepionką przeciw żółtaczce typu B,  cholerze, grypie czy tężcowi, to możemy odetchnąć z ulgą – według specjalistów, te szczepienia nie powinny zaszkodzić dziecku. Ryzyko powstania nieprawidłowości rośnie jednak, jeżeli przyszła mama szczepi się przeciwko różyczce, śwince czy na przykład ospie wietrznej. Wówczas konieczna jest jak najwcześniejsza konsultacja z lekarzem i poinformowanie go o podjętym działaniu.

Tylko spokojnie!

Zanim zaczniemy panikować – spokojnie, stres także jest niewskazany w ciąży. W większości przypadków okazuje się, że lęki i niepokoje ciężarnej są zupełnie zbyteczne, bo malec rośnie silny i zdrowy. A cenne doświadczenie warto wykorzystać w kolejnej ciąży, w większym stopniu upewniając się co do stanu swojego organizmu.

Autor: K. Wojtaś

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.