Artykuł

Ból podczas stosunku – dlaczego go odczuwasz i jak mu zaradzić?

Ból, niezależnie od swojego umiejscowienia, zawsze uprzykrza życie. Jednak niektóre jego rodzaje nie tylko pogarszają samopoczucie – mogą niekorzystnie wpływać także na relacje między parterami. Na szczęście odczuwany ból podczas stosunku, bo to o nim mowa, można skutecznie pokonać.

Ból podczas stosunku – dlaczego go odczuwasz i jak mu zaradzić?

Zniechęcenie, skrępowanie, a nawet strach – to emocje znane kobietom, które doskonale znają problem bolesnych stosunków. Jeżeli do nich należysz, koniecznie poznaj przyczyny tej niekomfortowej sytuacji – od tego zależy przecież twoja satysfakcja seksualna, relacje z partnerem oraz oczywiście – zdrowie.

Ból podczas stosunku - skąd pochodzi?

Przyczyny występowania bólu podczas stosunku seksualnego mogą być bardzo różne. Niektóre z nich są sygnałem, że dzieje się coś zagrażającego zdrowiu, inne mają raczej psychiczne podłoże. Warto poznać je wszystkie.

Suchość pochwy

To jeden z najbardziej powszechnych powodów występowania bólu podczas stosunku. Najczęściej pochwa jest zbyt sucha z banalnego powodu – brak wyjątkowego podniecenia u kobiety. Warto wówczas porozmawiać z partnerem o długości gry wstępnej (albo w ogóle o jej wprowadzeniu), rodzajach pieszczot czy innych czynnikach, które przeszkadzają w osiągnięciu pełnej gotowości.

Jeżeli dokucza ci suchość pochwy, zastanów się także nad sobą – zwłaszcza, jeżeli twój partner bardzo się stara, aby przygotować cię do seksualnych igraszek. Może problemem nie jest gra wstępna, ale codzienne konflikty między wami? Kłopoty w pracy, fakt, że w waszej sypialni śpi niemowlę lub… strach przed kolejną ciążą? Jeśli tak, spróbujcie inaczej – kochajcie się na dywanie w salonie albo zacznijcie stosować podwójne zabezpieczenie.

Istnieją niestety także takie sytuacje, w których wszystko wydaje się być w porządku, a jednak suchość pochwy nadal jest problemem. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zbadanie poziomu hormonu i w przypadku, gdy i tutaj nie ma nieprawidłowości – stosowanie nawilżających żeli.

Stany zapalne pochwy i łechtaczki

Niestety, stany zapalne mogą objąć przeróżne części naszego ciała, w tym również okolice intymne. Które z nich mogą powodować ból podczas stosunku?

Jeżeli dokucza ci zapalenie przedsionka pochwy, będziesz odczuwała ból już właściwie od pierwszej chwili współżycia, a nawet podczas samych pieszczot. Wszystkiemu winne są zmiany na skórze, podobne do brodawek i znajdujące się właśnie przy wejściu do pochwy. Jeśli chcesz się upewnić, czy to może być to, to weź lusterko do ręki i skontroluj okolice intymne.

Chociaż łechtaczka dostarcza nam zwykle największej przyjemności, ona także może źródłem bólu. Zapalenie łechtaczki występuje dosyć rzadko, ale jest możliwe. Jego przyczyną może być nawet doświadczenie zbyt intensywnych pieszczot! Jeśli czujesz ból podczas dotykana łechtaczki i nasila się on w pozycji klasycznej, musisz skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów, to także potencjalny sprawca bólu. Wywoływany jest on przez bakterie i towarzyszą mu objawy takie jak gorączka, ból brzucha oraz przykre uczucie właśnie podczas współżycia. Jeśli podejrzewasz, że to może być to, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem – nieleczone zapalenie przydatków niesie za sobą szereg groźnych konsekwencji, w tym niepłodność.

Infekcje okolic intymnych

Niemal dla każdej kobiety fakt „złapania” jakieś infekcji stanowi pewien powód zawstydzenia. Jeśli więc i ty czujesz skrępowanie – przestań, nie masz powodu, by czuć się źle. Intymne okolice kobiecego ciała są bardzo delikatne i wrażliwe, zatem i bardziej podatne na różnego typu infekcje. Są one naprawdę szalenie powszechne!

Jedną z najczęściej występujących infekcji jest zdecydowanie drożdżyca, zwana też grzybicą. Jej objawami są gęste upławy o konsystencji sera (często bezzapachowe), infekcji towarzyszy także pieczenie, swędzenie oraz właśnie ból podczas stosunku.

Uwaga! To nieprawda, że grzybicę powoduje brak dostatecznej higieny – nie wierz w tego typu mity.

Nieprzyjemne doznania w trakcie stosunku mogą być też wywołane przez chlamydiozę – prawdopodobieństwo „złapania” tej infekcji rośnie, jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia albo niedawno urodziłaś. Chlamydioza jest niebezpieczna, może powodować nawet niepłodność, więc koniecznie trzeba ją leczyć.

Inną infekcją, która może stać za odczuwaniem bólu podczas stosunku jest opryszczka narządów płciowych. Objawia się dużą ilością małych pęcherzyków, więc ponownie – lusterko w dłoń.

Jeżeli ból towarzyszy ci nie tylko podczas stosunku, ale też w trakcie oddawania moczu i dodatkowo zauważasz u siebie brzydkie, pieniste i zielone upławy, wskazuje to na zarażenie rzęsistkowicą.  Rozwiązanie jest tylko jedno – biegnij do ginekologa.

[link url="http://kobietapisze.pl/bol-podczas-stosunku-najczestsze-przyczyny/2012/04/18/"]Ból podczas stosunku - poznaj najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia[/link]

Ból podczas stosunku może okazać się pochwicą!

Czy może zaistnieć sytuacja, w której wyklucza się wszelkie infekcje, schorzenia, suchość pochwy, a jednak… ból nadal przeszkadza w czerpaniu radości z seksu? Niestety, tak – i wówczas najczęściej przyczyną jest nieprawidłowość zwana pochwicą.

Pochwica to choroba polegająca na intensywnym kurczeniu się mięśni otaczających wejście do pochwy. Jej przyczyny są różne, ale zawsze leżą… w głowie. Może być to przekonanie, że seks jest czymś złym, negatywne doświadczenia (np. molestowanie albo gwałt) czy paniczny strach przed ciążą. Jeśli mimo zaciśnięcia się mięśni dojdzie do stosunku, będzie on bardzo niekomfortowy i bolesny.

Choroba ta jest w pełni uleczalna – to najważniejsza informacja. Aby jednak rozluźnienie wróciło, często koniecznie jest poddanie się terapii.

[link url="http://kobietapisze.pl/endometrioza/2012/04/24/"]Czy endometrioza może być przyczyną bólu podczas stosunku i niepłodności?[/link]

Jak o bólu rozmawiać z partnerem?

Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku seksualnego, nigdy się do niego nie zmuszaj. Po pierwsze to bezsensowne poświęcenie, na który żaden kochający partner nie powinien się zgodzić. Po drugie – niszczysz sobie radość z seksu i możesz zmienić stosunek nie tylko do bliskości, ale i do samego partnera. Co zatem robić?

Przede wszystkim – otwarcie i szczerze rozmawiać. Powiedz o swoich dolegliwościach (jeśli nie chcesz mówić o upławach – nie mów. Ale o bólu musisz!) i poproś partnera o wyrozumiałość i cierpliwość na czas diagnozy oraz leczenia. Jego reakcja będzie z pewnością pozytywna – taka, jaka byłaby twoja, gdyby to on miał podobny problem, prawda?

Autor: K.Wojtaś

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.