Czy suplementacja w ciąży jest konieczna?

Suplementem diety nazywamy taki środek spożywczy, którego głównym zadaniem jest w bezpieczny sposób uzupełnić zwyczajową dietę (w tym przypadku) kobiety ciężarnej w sole mineralne i witaminy. Czy suplementacja podczas ciąży jest konieczna?

Czym są suplementy diety?

Nie jest to zamiennik prawidłowo skomponowanej diety. Preparaty suplementujące stosuje się w celu wyrównania nieprawidłowo niskiego poziomu witamin i składników mineralnych, gdy niedobory te powstały w związku z pewnymi jednostkami chorobowymi lub stosowaniem źle zbilansowanej i niedoborowej diety.

Kwas foliowy w ciąży

Dla profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu, obowiązkowo zaleca się suplementację kwasem foliowym przed planowaną ciążą oraz w początkowym okresie jej trwania. Jest to sprawa bezdyskusyjna, a pozytywne działanie kwasu foliowego zostało udowodnione w wielu badaniach. Uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego w okresie ciąży zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego i wystąpienia niskiej masy urodzeniowej. Dlatego zaleca się przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie.

Suplementacja żywienia ma wpływ na przyrost masy ciała kobiety ciężarnej i płodu. Oczywiście jest on zależny od przedciążowej masy ciała kobiety, średnim przyrostem w ciąży oraz sposobu odżywiania. Niektóre badania wskazuję, że regularne przyjmowanie preparatów multiwitaminowych na trzy miesiące przed zapłodnieniem, po trzeci miesiąc ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia wady serca u noworodków, ryzyko defektów układu moczowego, zmian w układzie krążenia i wad cewy nerwowej płodu. Suplementacja przed ciążą może pozytywnie wpływać na płodność. Niektóre kobiety przyjmujące preparaty multiwitaminowe zachodziły w ciąże w czasie krótszym o 5% niż pozostałe.

Zasadność stosowania preparatów witaminowych w ciąży jest sprawą dyskusyjną. W przypadku stosowania prawidłowo skomponowanego jadłospisu, użycie suplementów diety wydaje się zbędne. Mimo to, są one stosowane przez znaczną część ciężarnych oraz zalecane przez wielu lekarzy ginekologów-położników.

Kiedy przyjmowanie suplementów diety jest obowiązkowe?

Istnieją takie grupy kobiet, dla których suplementacja witaminowo-mineralna w ciąży jest szczególnie wskazana. Większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze wykazują nastolatki, kobiety w ciąży mnogiej (bliźniaczej, trojaczej) oraz weganki. Nawet odpowiednio skomponowana dieta może być niewystarczająca na pokrycie zalecanych im norm. Również ciężarne z przedciążowym niedoborem masy ciała powinny zastanowić się nad koniecznością przyjmowania suplementów diety.

Suplementację zaleca się również w przypadku przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca oraz schorzenia przewodu pokarmowego, które wpływają na gorsze przyswajanie witamin i soli mineralnych z pożywienia. Często wskazaniem do suplementacji są nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, np. niska wartość hemoglobiny, niedokrwistość. Jeśli podczas ciąży wykryto wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (tzw. IUGR), lub w poprzednich ciążach występowało nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy albo niepowściągliwe wymioty ciężarnych, wtedy również wskazane jest suplementowanie diety kobiety w witaminy i składniki mineralne.

Negatywne skutki suplementacji

Stosowanie suplementów witaminowo-mineralnych podczas ciąży niesie za sobą pewne negatywne skutki. Jednym z głównych zagrożeń jest ograniczenie spożycia produktów wartościowych pod względem odżywczym bądź ich całkowite zastąpienie preparatami farmaceutycznymi. Innym niebezpieczeństwem jest nadmierne spożycie witamin i soli mineralnych, które może wywoływać szereg skutków ubocznych, niebezpiecznych dla matki i dziecka. Każdy producent preparatów multiwitaminowych ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ich przyjmowania. Jednak, obecnie nie istnieją regulacje prawne, które gwarantowałyby nie przekraczanie maksymalnie bezpiecznych poziomów w suplementach diety.

avatar

Joanna Wajcowicz

z wykształcenia położna i licencjonowany dietetyk. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej. Zainteresowana przede wszystkim żywieniem kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz problemem aktywności seksualnej kobiet w okresie okołoporodowym. Prywatnie pasjonatka vlogów i zagadnień e-marketingu.