HIT lipca: czereśnie

W sprzedaży dostępne od czerwca do sierpnia. Ze względu na walory smakowe i odżywcze, należą do najcenniejszych owoców lata. Pełne witamin, składników mineralnych i związków organicznych, polecane są przez specjalistów do spraw żywienia. Mowa o czereśniach.

Czereśniom przypisuje się uzdrawiające działanie. Regularnie spożywane obniżają stężenie kwasu moczowego we krwi, redukując ryzyko chorób reumatycznych, wspomagając leczenie dny moczanowej oraz artretyzmu.

Antocyjany

Czereśnie to owoce szczególnie bogate w antocyjany – organiczne związki roślinne zaliczane do flawonoidów, wykazujące działanie przeciwutleniające. Dzięki temu wpływają ochronnie na komórki oraz zapobiegają nowotworom. Odpowiadające za czerwoną barwę czereśni antocyjany, hamują namnażanie się komórek rakowych, oksydację frakcji LDL cholesterolu oraz zmniejszają jego stężenie we krwi. Tym samym, zapobiegają arteriosklerozie oraz chorobie wieńcowej serca. Organizm ludzki nie magazynuje antocyjanów, dlatego powinny być one stale dostarczane z pożywieniem.

Składniki mineralne

Obecny w czereśniach potas reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. Czereśnie są także źródłem wapnia, żelaza i jodu. Działanie tych soli mineralnych opiera się na wzmacnianiu kośćca, syntezie czerwonych krwinek, zapobieganiu niedokrwistości oraz regulowaniu funkcji tarczycy i przemiany materii.

Witaminy obecne w czereśniach

Duża dawka witamin z grupy B, witaminy A i C wpływa oczyszczająco na organizm oraz upiększająco, wzmacniając skórę, włosy i paznokcie. Kwas akorbinowy wzmacnia naturalną odporność organizmu. Witaminy z grupy B wpływają na układ nerwowy,

Owoce czereśni w około 80% składają się w wody. Są niskokaloryczne, gdyż w 100g dostarczają jedynie 60 kcal. Działają odkwaszająco na organizm.

Napar przy zapaleniu dróg moczowych

Nie tylko owoce czereśni są wartościowe dla zdrowia. Z szypułek (tzw. „ogonków”) oraz żywicy, która wycieka z drzewa wraz z pestkami, robi się napar, który jest skutecznym lekarstwem na zapalenie dróg moczowych lub pęcherza. Do naparu używa się jednak wyłącznie szypułek. Napar może okazać się pomocny w walce z nawracającymi kamieniami nerkowymi.

avatar

Joanna Wajcowicz

z wykształcenia położna i licencjonowany dietetyk. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej. Zainteresowana przede wszystkim żywieniem kobiet ciężarnych i karmiących piersią oraz problemem aktywności seksualnej kobiet w okresie okołoporodowym. Prywatnie pasjonatka vlogów i zagadnień e-marketingu.