Artykuł

HIT sierpnia: maliny

Maliny są bogatym źródłem witaminy C, manganu i błonnika. Zawierają umiarkowaną ilość witaminy K i należą do grupy żywności o niskim indeksie glikemicznym, o całkowitej zawartości cukru tylko 4%.

HIT sierpnia: maliny

Maliny to owoce typowo sezonowe, które świeże zakupić można już w lipcu, a okres zbiorów kończy się początkiem września. Uprawiane są we wszystkich umiarkowanych klimatycznie regionach świata. Najlepiej smakują świeże, jedzone same lub jako dodatek do deserów. Duża zawartość wody predysponuje maliny do szybkiego pleśnienia. Z tego powodu, dobrze jest przygotować z nich domowy sok. W sklepach znajdziemy je także pod postacią owoców głęboko mrożonych, przecierów lub suszonych owoców używanych w różnych produktach spożywczych.

Tradycyjnie, owoce malin stosowane są w produkcji soków lub syropów, zimą chroniących przed przeziębieniem. Wysoka dawka witaminy C naturalnie wzmacnia odporność. Co więcej, zawarte w malinach kwasy organiczne (w tym kwas salicylowy, elagowy, jabłkowy i cytrynowy) oraz olejki eteryczne, działają napotnie, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, zwalczając infekcje bakteryjne i grzybicze. Uważa się, że zawartość kwasu elagowego czyni z malin owoce zmniejszające ryzyko rozwoju nowotworu. Duża zawartość błonnika i lekkie działanie przeczyszczające, poprawia działanie układu pokarmowego oraz stawia maliny w gronie owoców polecanych podczas diety redukcyjnej. Maliny stanowią żywność doskonałą na lato. Pobudzając gruczoły potowe do pracy, powodują zwiększone odparowywanie wody z organizmu, wychładzając go i zmniejszając jego temperaturę.

Duża zawartość kwasu foliowego w malinach sprawia, że są one polecane szczególnie kobietom w okresie reprodukcyjnym, gdyż dobre wysycenie organizmu kwasem foliowym w momencie poczęcia, zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u płodów. Te owoce to również skarbnica składników mineralnych, w tym wapnia, magnezu, potasu, żelaza oraz miedzi. Poleca się ich spożywanie kobietom, którym grozi niedokrwistość oraz u osób z poszarzałą cerą bez blasku.

Nie tylko owoce znajdują zastosowanie w diecie. Liście malin mogą być używane świeże lub suszone w herbatach ziołowych. Zawierają śluzy, garbniki oraz kwasy organiczne. Odwar dawniej stosowany był do okładów skórnych przy różnych schorzeniach. Dzisiaj, napar popularny jest przy regulowaniu cyklu miesiączkowego lub łagodzenia bóli menstruacyjnych, a w przypadku kobiet ciężarnych, przygotowując szyjkę macicy do szybszego porodu. W tym przypadku zaleca się picie herbaty z liści malin od 34. tygodnia ciąży aż do porodu. Napar w liści wykazuje również działanie moczopędne. Wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie i hamują przedłużającą się biegunkę.

[link url="http://mamanadiecie.pl/produkty-spozywcze-ulatwiajace-przebieg-ciazy-porodu/"]Jak napar z liści malin wpływa na szyjkę macicy?[/link]

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.