Jakich ważnych witamin brakuje w diecie Polek?

Czy każdego dnia spożywasz zalecane pięć porcji owoców i warzyw? Pilnujesz, by na twoim talerzu regularnie pojawiały się ryby, kasze, produkty zbożowe i chude mięso? Jeśli nie zawsze stosujesz się do wytycznych dietetyków i czasem pozwalasz sobie na odstępstwa od diety, na przykład słodycze, gazowane napoje, fast foody i mrożonki, nie jesteś w tym odosobniona – jadłospis statystycznej Polki jest daleki od ideału. Żywieniowa beztroska ma jednak swoje konsekwencje, a mianowicie wzrost ryzyka wystąpienia niedoborów witamin i składników mineralnych.

Najczęstsze braki żywieniowe

Instytut Kardiologii w Warszawie przeprowadził badania epidemiologiczne WOBASZ, których celem była ocena stanu odżywienia mieszkańców naszego kraju. Wyniki badań były jednoznaczne – w diecie Polek brakuje cynku, selenu, witaminy D, witamin z grupy B oraz polifenoli (przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym).

Jakie skutki dla zdrowia mają niedobory tych substancji w organizmie kobiety?

  • Poważny niedobór cynku może hamować owulację i zaburzać cykl miesiączkowy. Braki tego minerału niekorzystnie wpływają także na stan cery, paznokci i włosów, zwiększają ryzyko rozwoju anoreksji (u niektórych osób osłabiają zmysł smaku i węchu), a także mogą przyczynić się do wystąpienia objawów depresji lub schizofrenii.
  • Zbyt niska podaż selenu powoduje wypadanie włosów, przebarwienia skóry i paznokci, spadek odporności, brak energii, przemęczenie, problemy z koncentracją uwagi oraz zaburzenia miesiączkowania.
  • Niedobór witaminy D osłabia zęby i kości, zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego i jest niekorzystny dla funkcjonowania układu immunologicznego.
  • Gdy w organizmie brakuje witamin z grupy B, należy liczyć się z możliwością wystąpienia zaburzeń metabolicznych, problemów z cerą, kłopotów z pamięcią i koncentracją uwagi.
  • Dieta uboga w antyoksydanty sprawia, że nasze ciało staje się łatwym celem dla wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób (w tym schorzeń układu sercowo-naczyniowego i nowotworów) i przyspieszają tempo procesów starzenia. 

Jak uzupełnić braki w żywieniu?

Zmiany w sposobie odżywiania to oczywisty, ale nie jedyny krok w kierunku wyrównania niedoboru witamin i składników mineralnych. Warto bowiem pamiętać, że czasem nawet wzorcowo ułożona dieta nie wystarczy do pokrycia zapotrzebowania organizmu na ważne dla jego funkcjonowania substancje. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny suplement dla kobiet, który w pełni odpowiada potrzebom żywieniowym Polek, taki jak Harmonella®.

Preparat witaminowy Harmonella® zawiera wszystkie składniki, których może brakować w twojej diecie: witaminy z grupy B, cynk i selen, witaminę D oraz oleuropeinę – należący do grupy polifenoli związek chroniący układ sercowo-naczyniowy przed aktywnością wolnych rodników. Suplement posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą.

Często brakuje ci energii, przybierasz na wadze, masz problemy z cerą lub ciągle łapiesz infekcje? Czas na wzmocnienie organizmu precyzyjnie opracowaną porcją witamin i składników mineralnych.