Artykuł

Karmienie butelką – wszystko, co musisz wiedzieć

Karmisz tylko mlekiem modyfikowanym albo łączysz karmienie naturalne ze sztucznym? Jeśli tak i w dodatku jesteś dopiero na początku tej drogi, to koniecznie dowiedz się, jak karmić. Choć karmienie butelką to sprawa, która wydaje się prosta – ot, mleko, woda i butelka, to w praktyce może pojawić się mnóstwo pytań i wątpliwości.

Karmienie butelką – wszystko, co musisz wiedzieć

Oto twój mały niezbędnik informacji. Jakie mleko wybrać, jak wybrać butelkę oraz jakich typowych błędów przy karmieniu naprawdę warto unikać.

Wybór mleka

Wybór mleka dla malucha nie powinien być przypadkowy. Niektórzy rodzice podchodzą do sprawy w prosty sposób – idą do apteki/hipermarketu i wybierają najtańsze mleko. I o ile nie ma niczego złego w takiej oszczędności – miesięczny zapas mieszanki to spory wydatek, to kwestia ceny powinna być brana pod uwagę jako ostatnia. Innymi słowy, najpierw dobieramy kilka rodzajów mleka z uwagi na ich właściwości, a dopiero potem – z produktów, które najbardziej nam odpowiadają, wybieramy te najtańsze.

A oto krótka ściągawka, czyli rodzaje mleka, które możemy znaleźć w sklepach.

Na początek kwestia wieku malca. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze sześciu miesięcy, to wybieramy produkt oznaczony „1” – to mleko początkowe. Po sześciu miesiącach życia szkraba zmieniamy mleko na „dwójkę”, a po roku na numer trzy. To bardzo ważne – każdy rodzaj mleka ma skład dopasowany do wieku dziecka.

Jeśli dziecko nie ma żadnych dolegliwości, możemy wybrać po prostu któreś z dostępnych na półce sklepowej produktów i sprawdzić, czy dziecku ono zasmakuje. Większość maluszków cierpi jednak z powodu przeróżnych kłopotów i to dla nich powstały produkty „do zadań specjalnych”.

  • Jeśli twój maluszek bardzo mocno ulewa (masz wręcz wrażenie, że zwraca większość tego, co chwilę wcześniej wypił), to wybierz mleko z oznaczeniem AR. Produkt ten jest zagęszczony skrobią ryżową, mączką chleba świętojańskiego albo skrobią ziemniaczaną. Gęstnieje w żołądku i problem ulewania zmniejsza się.
  • Gdy twoja pociecha zjada o wiele więcej, niż wynika to ze wskazań do wieku (czyli po prostu masz małego żarłoczka), to wybierz mleko oznaczone literą R. Produkt ten zawiera kleik ryżowy, jest więc bardziej sycący.
  • Wszyscy w twojej rodzinie są alergikami? Ty, ojciec dziecka, może nawet jego rodzeństwo? Warto wówczas zdecydować się na mleko z oznaczeniem HA. To produkt dla dzieci zagrożonych alergią – które jednocześnie nie mają jeszcze jej objawów. Uwaga – gdy u dziecka podejrzewa się alergię na białko mleka krowiego, produkt z oznaczeniem HA nie wystarczy.
  • Jeżeli u dziecka diagnozuję się alergię na mleko krowie, wówczas słusznym rozwiązaniem jest przejście na preparaty mlekozastępcze, które wydawane są na receptę. Można je kupić także bez zalecenia lekarza, ale wówczas ich cena jest bardzo wysoka.

Ponadto, w sklepach znajdziemy też produkty, które przeznaczone są dla dzieci z nietolerancją laktozy, mleko poprawiające odporność malucha (z probiotykami) lub wzbogacone w kwasy LCPUFA – wspomagające prawidłowy rozwój mózgu i wzroku.

[link url="http://mamanadiecie.pl/prawidlowa-dieta-czasie-karmienia-piersia/"]Karmisz piersią? Zwróć uwagę na odpowiednia dietę![/link]

Wybór butelki

Mamy już mleko, teraz czas na butelkę. Jaką wybrać?

Zacznijmy od najmniej istotnej kwestii – wyglądu. To, czy butelka będzie klasyczna czy rodem z filmów fantasy, zależy tylko od ciebie. Kwestia gustu. Zwróć jednak uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • Butelka nie może zawierać BPA – związku chemicznego, który podejrzewa się o zły wpływ na rozwój dziecka.
  • Dobra butelka  posiada mały odpowietrznik, dzięki któremu dziecko mniej narażone jest na występowanie kolek.
  • Produkt musi być łatwy do umycia. Żadnych trudno dostępnych miejsc, duży otwór po odkręceniu smoczka.

Z upływem czasu warto zmieniać butelkę – na lżejszą (jeśli początkowa była szklana), z otworem na rączki (aby dziecko samo ją trzymało). Zmiany muszą dotyczyć też samych smoczków – te dla noworodka działają za wolno dla czteromiesięcznego maluszka.

Jedzenie pod kontrolą – ile powinno zjadać dziecko?

Karmienie butelką bardzo ułatwia rodzicom kontrolę ilości zjadanego przez maluszka mleka. Z drugiej jednak strony, czasem powstają na tym polu pewne nieporozumienia. Uściślijmy zatem – ile powinno wypijać dziecko?

Odpowiedź brzmi – tyle, ile potrzebuje. Pamiętajmy, że wytyczne na opakowaniu to tylko… wytyczne. Warto przełamać myślenie, że „nie możemy” podać dziecko kolejnej porcji po godzinie od poprzedniego karmienia, bo przecież „tam jest napisane”. Dzieci mają różne potrzeby. I tak, jak maluch karmiony piersią często potrzebuje mniejszych, ale częściej podawanych porcji, tak może tego wymagać dziecko na mleku modyfikowanym.

Z drugiej jednak strony – uważajmy na przekarmianie dziecka, doprowadzające do bólu brzuszka. Zanim podasz mleko szybciej, niż wynika to z harmonogramu, upewnij się, że nie chodzi o co innego – chęć bliskości, kolkę, ząbkowanie. Spróbuj podać dziecku smoczek albo je położyć. Może problemem wcale nie jest głód.

Karmienie butelką - najczęstsze błędy

Choć karmienie butelką wydaje się być najprostszą rzeczą na świecie, rodzice popełniają przy tej czynności całą masę błędów. Czego zatem unikać?

  • Pozwalanie dziecku na zasypianie przy butelce - gdy malec zaśnie przy karmieniu – trudno, zdarza się. Należy go jednak wówczas odłożyć do łóżeczka! Pozwalanie na spanie z butelką w buzi jest nie tylko niebezpieczne (dziecko może się zachłysnąć), ale też niezdrowe. Przez obecność smoczka i mleka, w buzi namnażają się bakterie!
  • Dodawanie więcej proszku, aby „lepiej spało” - niektórym rodzicom wydaje się, że jeśli dodadzą więcej proszku, to dziecko będzie bardziej syte. Niestety, to tak nie działa. To, co możemy „sprezentować” maluszkowi, to wielki ból brzucha, a nawet kłopoty z nerkami.
  • Podawanie starego mleka - nie wolno podawać dziecku mleka, które zostało zrobione wcześniej, niż przed dwoma godzinami. W butelce cały czas namnażają się bakterie, więc jest to szkodliwe dla zdrowia dziecka. Lepszym rozwiązaniem jest przygotowywaniem małych porcji.
  • Samodzielne powiększanie smoczka - stara metoda z powiększaniem smoczka rozgrzaną igłą to niezbyt dobry sposób – ryzykujemy przede wszystkim to, że przepływ będzie zbyt duży i maluszek będzie się krztusił.

Bez wyrzutów sumienia!

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie butelką, to nie mniej wyrzutów sumienia – widocznie miałaś poważne powody, aby to zrobić. Teraz po prostu okazuj maluchowi dużo czułości przy karmieniu i zadbaj o jego prawidłowy przebieg – i wszystko będzie dobrze.

Autor: K.Wojtaś

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.