Artykuł

Odchudzanie po porodzie

Proces utraty pociążowej masy ciała powinien przebiegać stopniowo. Aby mieć pewność trwałych wyników, należy nastawić się na długotrwałą walkę o efekty. Korzystając z naszych wskazówek, odchudzanie po porodzie stanie się łatwiejsze. Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie zbilansowanej diety i ćwiczeń fizycznych.

Odchudzanie po porodzie

Wyznaczanie długiej listy zakazów i nakazów, stosowanie diet cud oraz rygoryzm związany z odchudzaniem po porodzie, z góry skazuje Cię na niepowodzenie. Nadmiar nowych obowiązków i postawienie siebie w nowej sytuacji spowoduje, że szybko stracisz zapał. Dlatego nastaw się na wieloetapowy proces.

[link url="http://kobietapisze.pl/odchudzanie-po-ciazy-i-porodzie/2014/05/26/"]Utrata nadmiernych kilogramów po ciąży i porodzie[/link]

Dieta odchudzająca po ciąży

Dieta kobiety po ciąży powinna być racjonalna, skomponowana z różnorodnych produktów i bogata w składniki odżywcze. Restrykcyjne głodówki nigdy nie przekładają się na dobre samopoczucie i zachowanie zdrowia. Po ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej, metabolizm matki naturalnie ulega przyspieszeniu. Najbezpieczniejszą sytuacją jest utrata masy ciała średnio 0,5-1,5 kg tygodniowo.

O prawidłowo zbilansowanej, pełnowartościowej diecie warto pomyśleć tuż po porodzie. Im prędzej zastosowane zostaną zdrowe nawyki żywieniowe, tym sprawniej nastąpi powrót do przedciążowej masy ciała. Młode mamy często zapominają o regularnym spożywaniu 4-5 posiłków w ciągu dnia. Dodatkowa porcja obowiązków nad dzieckiem nie powinna wiązać się z głodzeniem. Optymalny jadłospis powinien składać się z trzech głównych posiłków oraz dwóch przekąsek. Systematyczne dostarczanie pokarmu dostarcza energii oraz dynamizuje pracę jelit. Stała regularność zostaje zapamiętana przez organizm, który z czasem sam dopomina się o posiłek. Co więcej, dania powinny być urozmaicone pod względem doboru produktów spożywczych. Skład posiłku również nie jest bez znaczenia. Na każdy posiłek składają się produkty węglowodanowe, białkowe, warzywa lub owoce.

[link url="http://mamanadiecie.pl/wplyw-masy-ciala-na-plodnosc/"]Przeczytaj, jaki wpływ ma masa ciała na płodność![/link]

Odchudzanie po porodzie to też sport

Żadna dieta nie będzie skuteczna, o ile nie idzie w parze ze sportem. Wprowadzenie aktywności fizycznej powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Ogólnie uważa się, że 5-6 miesięcy po porodzie można śmiało rozpocząć codzienne ćwiczenia o niskim poziomie zaawansowania. Szczególnie polecane są spacery, nordic walking, delikatne rozciąganie, trucht czy pływanie. Każdy rodzaj aktywności pobudza metabolizm do spalania kalorii. Większość kobiet na tym etapie uzyskuje masę ciała bliską tej sprzed ciąży. Jeśli tak nie jest, rozważa się zastosowanie ubogoenergetycznej diety.

Jeśli nadal karmisz piersią, nie powinnaś nawet rozważać stosowania diety odchudzającej. Zbyt mała ilość energii dostarczanej z pożywienia może niekorzystnie wpłynąć na laktację. Sam proces produkcji i wypływu mleka to duży wydatek energetyczny dla organizmu matki. Kobiece piersi wytwarzają dziennie ok. 1 l mleka, na co potrzebne jest dodatkowe 700 kcal. W tym przypadku, wystarczy zwrócić uwagę na popełniane błędy żywieniowe i pomyśleć o ich stopniowej eliminacji. Zastąpienie słodyczy owocami, zjadanie 5 posiłków dziennie, odpowiednia podaż wody oraz udział warzyw w każdym daniu, powinny przekładać się na wymierne efekty.

[link url="http://mamanadiecie.pl/#zamow-diete"]Zamów dietę dostosowaną do Twoich potrzeb![/link]

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.