Artykuł

Poranne mdłości – wszystko na temat!

Z jednej strony odbierają energię do życia i możliwość normalnego funkcjonowania, z drugiej ich brak… niepokoi. Ciążowe poranne mdłości, bo to o nich mowa, to jedna z najbardziej przykrych dolegliwości, z którymi musi zmierzyć się przyszła mama. Czy wiesz o nich wszystko?

Poranne mdłości – wszystko na temat!

Temat pozornie jest błahy – jest ciąża, są mdłości. Tyle teorii. W praktyce – ile przyszłych mam, tyle pytań. Dlaczego w ogóle te mdłości powstają? Kiedy się kończą? Czy zawsze oznaczają wymioty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Skąd biorą się poranne mdłości i kiedy powstają?

Niestety, nikt tak naprawdę nie zna dokładnej przyczyny występowania mdłości ciążowych. Specjaliści podejrzewają, że ich występowanie może mieć związek z najważniejszym ciążowym hormonem, czyli gonadotropiną kosmówkową. Z drugiej jednak strony, sam hormon nie powoduje mdłości, a raczej substancje, które skutkują jego syntezą. Potwierdza to chociażby fakt, że nie każda ciężarna ma mdłości, chociaż u każdej poziom gonadotropiny kosmówkowej rośnie w zawrotnym tempie.

Znacznie bardziej pewny jest natomiast okres, w którym mdłości pojawiają się i znikają. Mianowicie, pierwszy raz większość ciężarnych odczuwa je około 6 tygodnia ciąży. Nie jest zatem prawdą, że są one pierwszym objawem ciąży – zwykle, zanim się pojawią, miesiączka ma już spore opóźnienie.

Trochę bardziej dyskusyjna jest kwestia zakończenia się czasu mdłości. U zdecydowanej większości przyszłych mam mdłości słabną i zanikają około 12 tygodnia ciąży. U innych złe samopoczucie trwa z kolei tylko kilka dni albo… niemal całą ciążę. Na szczęście, ten ostatni scenariusz zdarza się bardzo rzadko.

Nazwa, która wprowadza w błąd

Ciążowe mdłości bardzo często nazywane są „porannymi”. I tutaj od razu należy wyjaśnić, że nazwa ta ma się nijak do rzeczywistości.  Nieprzyjemne doznania mogą występować właściwie przez cały dzień. U sporej grupy przyszłych mam pojawiają się one z kolei tylko wieczorami.

Warto też dodać, że doświadczenia ciążowych mdłości czy nudności wcale nie oznacza, że przyszła mama spędza całe godziny nad toaletą. Wiele kobiet czuje się fatalnie przez pierwszy trymestr ciąży, ale wcale nie wymiotuje. Niestety, są też takie, które bardzo mocno „zaprzyjaźniają” się z toaletą, a ciągłe wymioty powodują u nich nawet niepokojąco duży spadek wagi, problemy z cerą (pękanie naczynek na skórze twarzy) i koncentracją.

Silne nudności – mocniejsza ciąża?

Cierpiące z powodu silnych mdłości panie bardzo często wyżalają się na swoje samopoczucie i czasem w odpowiedzi zwrotnej słyszą: „Ale wiesz co, to dobrze. Słyszałam, że jeśli mdłości są silne, to spada ryzyko poronienia”. Z jednej strony jest to pocieszające, z drugiej – panie, których ominęły te dolegliwości, mogą odczuwać zaniepokojenie. Jak jest w rzeczywistości?

Cóż, niestety trudno to jednoznacznie osądzić. Rzeczywiście istnieją badania, które potwierdzają tę tezę i lekarze najczęściej zgadzają się ze stanowiskiem, że silne poranne mdłości dobrze „wróżą” ciąży (a ich zupełny brak może być czynnikiem źle prognozującym). Jednak specjaliści podkreślają także, że w żadnym wypadku nie jest to informacja typu: „Nie masz mdłości, więc prawdopodobnie poronisz”. Istnieje naprawdę wiele kobiet, które od początku do końca ciąży czuły się wspaniale i urodziły zdrowe dzieci. Działa to też w drugą stronę – silne mdłości nie oznaczają jednoznacznie, że wszystko będzie w porządku.

Jak sobie radzić z porannymi mdłościami?

Odchodząc od kwestii „technicznych”, pozostaje jedno, bardzo ważne pytanie – jak sobie z tymi okropnymi mdłościami radzić? Na szczęście istnieje kilka dobrych i sprawdzonych przez mamy rad, które warto przetestować na sobie:

  • Przekąski - zawsze miej przy sobie jakąś małą przekąskę – spory głód jest wrogiem dobrego samopoczucia w ciąży. Muszą to być jednak przekąski bardzo lekkie.  Podobno, zbawienną moc mają suche produkty typu: krakersy, słone paluszki, biszkopty, kromka pieczywa. Dobrze sprawdzi się również ulubiony owoc.
  • Smakołyki do zadań specjalnych - oprócz „zwykłych” przekąsek, mniej w mieszkaniu także migdały, herbatę miętową oraz imbir. Ten ostatni możesz dodać np. do gorącej wody z cytryną lub herbaty. Warto zakupić sproszkowaną wersję imbiru lub jego kandyzowane owoce. Pamiętaj, że nadmiar świeżego imbiru może być dla ciąży niekorzystny.
  • Ciężkie dania - unikaj ich! Jeśli cierpisz z powodu nudności, tłusty obiad z całą pewnością sprawi, że poczujesz się gorzej. Układ trawienny nie działa teraz tak dobrze, jak przed ciążą. Nie objadaj się także za bardzo – po prostu jedz coś lekkiego co dwie, trzy godziny.
  • Zapachy - wiele przyszłych mam nie może znieść zapachu kawy, surowego mięsa, papierosów, czosnku, ryby czy cebuli. Na tyle, na ile to możliwe, staraj się unikać tych właśnie aromatów. Przed dymem papierosowym uciekaj także dlatego, że ma on zły wpływ na zdrowie dziecka. Ulgę w porannych mdłościach może przynieść wietrzenie sypialni na chwilę przed wstaniem z łóżka. Poproś o pomoc partnera.
  • Napoje - niegazowana woda mineralna, ziołowe herbaty – to one są twoimi sprzymierzeńcami w walce z porannymi mdłościami. Unikaj mocnej kawy, kolorowych i słodzonych napojów gazowanych, ciężkich soków.
  • Intuicja  -słuchaj swojego organizmu. Jeśli czujesz niechęć do kawy, to się do niej nie zmuszaj. Sięgaj po owoce i warzywa – wielu przyszłym mamom to właśnie one poprawiają samopoczucie. Jak widać, organizm świetnie wie, co jest najlepsze dla ciebie i dziecka.

Kiedy do lekarza?

Czasem poranne mdłości są tak silne, że stanowią zagrożenie dla rozwijającego się maluszka i jego mamy. Zdarza się, że komplikują życie zawodowe przyszłej mamy, która z ich powodu nagle zaczyna się spóźniać do pracy. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z problemem, ciągle zwracasz – nawet wodę albo lekkie przekąski, drastycznie tracisz na wadze – konieczne skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Jeśli mdłości połączone są z wymiotami i trwają nieustannie, warto wykluczyć tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych - problem, który nierzadko wymaga pobytu w szpitalu i specjalistycznego leczenia.

Autor: K.Wojtaś

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.