Potówki u niemowlęcia – kiedy są niepokojące?

Czy można zaszkodzić dziecku poprzez nadmierną troskę o nie? Niestety tak – zwłaszcza, gdy nasze maleństwo ma dopiero kilka dni lub tygodni, a przez troskę rozumiemy między innymi grube jego ubieranie. Efektem takich działań może być powstanie potówek. To z początku niegroźna dolegliwość, która może jednak zamienić się w całkiem poważny   problem skórny.

Jak wyglądają potówki?

Potówki to malutkie krostki z czerwoną obwódką. Najczęściej pojawiają się w miejscach, w których dziecko najmocniej się poci – na karku, pod paszkami, na brzuchu i plecach. Niemniej może się także zdarzyć, że niemal cały maluszek zostanie dosłownie „zasypany” kostkami.

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy potówki są dla dziecka źródłem dyskomfortu – tutaj zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że potówki powodują swędzenie, inni – że na wczesnym etapie, gdy nie dochodzi do stanu zapalnego, dziecko w ogóle nie odczuwa ich istnienia. Faktem jest, że niektóre dzieci robią się niespokojne wraz z pojawieniem się krostek, na innych wysypka zdaje się nie robić wrażenia.

Przyczyną powstania potówek jest między innymi niewykształcona w pełni termoregulacja – szczególnie u najmłodszych dzieci. Zanim organizm „nabierze wprawy”, na wszelkie przypadki przegrzania skóra będzie reagowała właśnie pojawieniem się potówek.

Rodzaje potówek – od niepozornych krostek do poważnych nadkażeń

Chociaż potówki zwykle nie kojarzą się z poważnym problemem zdrowotnym i w istocie nim nie są, to niewłaściwe podejście do tej dolegliwości może powodować poważne komplikacje. Warto zatem wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje potówek.

  • potówki zwykłe, czyli te „pierwsze”, będące bezpośrednią reakcją małego organizmu na przegrzanie. Powstałe krostki mają postać małych pęcherzyków o białawym zabarwieniu (nie są zaczerwienione, co jest bardzo ważne).
  • potówki czerwone, ten rodzaj wysypki ma poważniejszy charakter i wskazuje na stan zapalny. Krostki są większe, mają czerwone zabarwienie i grudkę na szczycie. Mogą zlewać się w większe plamy. Brak odpowiedniego postępowania może doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych i rozwoju gronkowca.

O ile w przypadku potówek zwykłych nie do końca wiadomo, czy dziecko doczuwa przykre dolegliwości, o tyle już potówki czerwone z całą pewnością powodują ból, swędzenie i pieczenie. Większość maluchów robi się płaczliwa i niespokojna, jest to w pełni zrozumiałe.

Leczenie potówek

Gdy mamy do czynienia z potówkami zwykłymi, leczenie sprowadza się do zaprzestania niewłaściwej pielęgnacji. Innymi słowy:

  • Nie przegrzewamy malca! 20-21 stopni Celsjusza to naprawdę odpowiednia temperatura w pomieszczeniu – nawet, jeśli babcie, ciocie, teściowe i mamy twierdzą inaczej. Ubieramy dziecko tylko o jedną warstwę więcej, niż siebie – w przeciwnym razie po prostu doprowadzimy do nasilenia się problemu.
  • Pozwalamy skórze dziecka oddychać. Żadnych sztucznych tkanin, tylko bawełna. Dodatkowo warto na minimum 20 minut dziennie pozwolić malcowi poleżeć w samej pieluszce. Jeśli panuje upał, to maleństwo może tak odpoczywać znacznie dłużej!
  • Zastępujemy oliwkę emolientami. Dla skóry zaatakowanej potówkami oliwka jest największym wrogiem, ponieważ zatyka gruczoły potowe. Odstawiamy, kupujemy emolient do lub po kąpieli.
  • Dobrym sposobem na pożegnanie potówek jest wykąpanie maluszka w krochmalu. Trochę mąki ziemniaczanej rozpuszczamy w kubku wody i zagotowujemy, a potem dodajemy do wody, w której będzie kąpany nasz bobas.

Takie postępowanie w większości przypadków sprawia, że potówki znikają w ciągu dwóch – trzech dni.

Jeżeli mamy jednak do czynienia z potówkami czerwonymi, to te działania zdecydowanie nie wystarczą. Wówczas konieczne jest już udanie się do pediatry – lekarz przepisze odpowiednią maść z antybiotykiem.

Potówki – ważna uwaga!

W walce z potówkami należy pamiętać, aby nie wyciskać ich i nie przemywać niczym, poza przegotowaną i ostudzoną wodą. Wszelkie inne nasze działanie mogą niestety doprowadzić do pogorszenia się stanu skóry i pojawienia się przykrych dla dziecka stanów zapalnych.

Autor: K.Wojtaś

avatar

www.MamaNaDiecie.pl

Serwis oferujący profesjonalne diety dla kobiet planujących ciążę oraz pragnących zdrowo odżywiać się podczas ciąży lub po porodzie. Tworzony przy współpracy położnych, dietetyków i psychologów. Celem serwisu jest propagowanie zdrowego odżywiania, dla zdrowia kobiet i ich potomstwa.