Artykuł

Domowy chleb – jaką mąkę wybrać?

Jaką mąkę wybrać? – to jedno z podstawowych pytań, które stawiają sobie wszyscy ci, którzy chcą się zająć domowym wypiekiem chleba. Mąka do wypieku chleba to bowiem składnik, od którego zależy sukces tego przedsięwzięcia. A jest w czym wybierać, gdyż mąka to bardzo dużo rodzajów.

Domowy chleb – jaką mąkę wybrać?
  1. Typy mąki – o czym decydują?
  2. Mąka do wypieku chleba – rodzaje.

Wypiek domowego chleba staje się coraz bardziej popularny. A to dlatego, że idzie to w parze z bardzo dobrą modą na zdrowe odżywianie. Jednym z jej warunków jest stosowanie pożywienia jak najmniej przetworzonego i bez sztucznych dodatków. Piekąc chleb w domu na bazie mąki dobrej jakości i korzystając tylko z naturalnych składników, mamy po prostu świadomość tego, co jemy. Dlatego też warto spróbować zacząć piec chleb samemu. Jaką mąkę wybrać do tego celu? Podpowiedzi w artykule poniżej.

Typy mąki – o czym decydują?

Typ mąki (określony odpowiednim numerem – zarówno jeśli chodzi o mąkę pszenną, jak i żytnią) określa, w jakim stopniu mąka jest oczyszczona ze składników otrębowych, a tym samym z cennych składników, czyli witamin i minerałów. Oznacza to, że im mąka ma niższy numer, tym jest bardziej oczyszczona i lżejsza – nadaje się do słodkich wypieków i nadaje im „puszystości”. Im niższy typ mąki użyty do pieczenia chleba, tym upieczony przez nas bochenek będzie jaśniejszy. Mąki z wyższą liczbą to chleby z kawałkami otrębów, ciemniejsze i tym samym… zdrowsze. Taka mąka jest cięższa i ciemniejsza. Do wypieku chlebów poleca się mąkę o typie 750 – to jeśli chodzi o najczęściej stosowaną mąkę pszenną. Natomiast jeśli chodzi o mąkę żytnią, to są stosowane mąki: 580, 650, 720, 1400 (zawiera dużo otrębów – jest ciemną mąką chlebową). Mąka żytnia 2000 to doskonały wybór, jeśli chodzi o wypiek zdrowego i pełnoziarnistego chleba.  

Mąka do wypieku chleba – rodzaje

Jak już wcześniej wspomniano, najbardziej popularna przy wypieku domowego chleba jest wciąż mąka pszenna. Poza tym do często używanych należą też mąka żytnia i mąka orkiszowa. Poniżej krótka charakterystyka każdego rodzaju z wymienionych mąk:

  • Naturalna mąka pszenna – jest pozyskiwana z ziaren pszenicy. To mąka bardzo plastyczna, łatwo wyrobić z niej ciasto, dlatego gdy zaczynamy swoją przygodę z pieczeniem chleba, warto zacząć właśnie od niej. Trzeba pamiętać o tym, że ma ona sporo glutenu, zawiera dużo cennego dla naszego zdrowia błonnika, witamin z grupy B, witaminę E oraz sole mineralne.
  • Mąka żytnia – nadaje się do wypieku bardzo zdrowego chleba razowego. To źródło żelaza, potasu, błonnika i wielu witamin. Pieczywo z tej mąki pozostaje długo świeże i jest polecane dla osób, które dbają o linię, są na diecie redukcyjnej lub zmagają się z cukrzycą.
  • Mąka orkiszowa – to mąka z orkiszu, a więc z bardzo starej odmiany pszenicy. Taka mąka jest więc plastyczna, łatwo wyrabia się niej ciasto. Poza tym mąka ta ma właściwości krwiotwórcze i jest przydatna podczas procesu budowania mięśni. Pieczywo z niej wykonane zaleca się przy podwyższonym poziomie cholesterolu czy dusznicy sercowej. Taka mąka to: cynk, miedź, selen oraz witaminy A, D i E – a więc kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia i budowania odporności.

Odpowiedni wybór mąki do tego, by samemu upiec chleb to podstawa. Poza tym liczy się także postępowanie według określonego przepisu oraz… serce włożone w tę czynność. Dzięki podjęciu wyzwania będziemy mogli się cieszyć zdrowym pieczywem bez sztucznych dodatków, które długo pozostaje świeże i nie trzeba go się pozbywać, bo nie nadaje się do jedzenia.

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.