Artykuł

Jak wygodnie przygotowywać posiłki dla siebie i rodziny, kiedy jesteś na diecie?

Po narodzinach dziecka wszystko wywraca się do góry nogami. Nawet codzienne czynności potrafią sprawić problem i być trudne w organizacji. Do takich należy chociażby gotowanie. Przed szczególnie trudnym wyzwaniem stoją młode mamy na diecie, które modyfikują swoje posiłki ze względów zdrowotnych lub nietolerancji dziecka. Jak gotować dla całej rodziny i nie spędzać całego dnia w kuchni?

Jak wygodnie przygotowywać posiłki dla siebie i rodziny, kiedy jesteś na diecie?

Wybieraj dania, które łatwo zmodyfikować

Kobiety karmiące dziecko piersią często muszą wykluczyć ze swojego jadłospisu białko mleko krowiego, które jest częstym powodem nietolerancji u niemowlaków. Wykluczenie tego składnika wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ jak się okazuje, mleko jest obecne w wielu produktach. Mamy karmiące mlekiem modyfikowanym zazwyczaj pragną jak najszybciej wrócić do swojej sylwetki sprzed ciąży, dlatego decydują się na diety odchudzające. Niezależnie od tego, na jakiej jesteś diecie, czeka Cię przygotowanie dwóch zupełnie różnych obiadów. Jak to zorganizować, aby nie tracić czasu na gotowanie?

Przede wszystkim wybieraj na obiad posiłki, które możesz łatwo zmodyfikować i dopasować do swojego sposobu żywienia. Dzięki temu deski do krojenia wypełniają się niemal tymi samymi produktami. Jedyne co się zmieni to ilość garnków lub patelni na kuchence. W jednym będzie Twój obiad, a w drugim dla reszty rodziny doprawiony według wyjściowego przepisu.

Chcesz zrobić makaron z kurczakiem i brokułem w sosie śmietanowym? Nie ma problemu, Ty również możesz go zjeść. Wystarczy tylko, że w osobnym garnku przygotujesz inny sos, pozbawiony np. śmietany, a zastąpiony śmietaną roślinną czy mlekiem kokosowym.

Gotuj jednocześnie i na zapas

Przygotowując obiad dla siebie i rodziny postaraj się zrobić większe porcje. Większość posiłków spokojnie możesz przechować przynajmniej jeden dzień w lodówce. Szykując większe porcje, przygotowujesz obiad na dwa dni. Wystarczy, że część posiłku zapakujesz w szczelne pojemniki na żywność. Możesz tak postępować zarówno z obiadem dla rodziny, jak i dla siebie. Zyskujesz w ten sposób jeden dzień bez gotowania, który możesz przeznaczyć na zupełnie inne aktywności.

Dobrym sposobem jest także przygotowywanie domowych weków. Wystarczy, że dzień, w którym Twój maluszek ma zapewnioną opiekę, poświęcisz na gotowanie. Możesz wówczas przygotować wszelkiego rodzaju domowe sosy, które są zgodne z Twoim jadłospisem. Następnie zapakuj je do słoików i zawekuj. W chwilach, gdy braknie Ci już czasu na przygotowanie posiłku dla siebie – sięgnij po słoiczek, ugotuj makaron i dodaj sos. Pożywny i zdrowy posiłek znajdzie się na Twoim talerzu w kilka minut!

Organizacja życia codziennego po narodzinach dziecka wcale nie należy do łatwych zadań. Już samo gotowanie może przysporzyć Ci wielu problemów, szczególnie gdy przeszłaś na dietę po porodzie. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą Ci w organizacji. Na obiad wybieraj posiłki, które możesz łatwo i szybko dopasować do swojej diety. Dobrym pomysłem jest także przygotowywanie domowych weków lub większych porcji na drugi dzień.

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.