Artykuł

Niania czy żłobek – co będzie lepsze dla naszego dziecka?

Każdy z rodziców chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Jest ona oczkiem w głowie i skarbem, dla którego jesteśmy poświęcić wiele. W pewnym momencie chcemy lub musimy wrócić do aktywności zawodowej. Nie każdy może liczyć na wsparcie ze strony dziadków. Wiele z nas stają przed dylematem: niania czy żłobek? Które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla malucha?

Niania czy żłobek – co będzie lepsze dla naszego dziecka?

Niania – za, a nawet przeciw

Nie chcesz, aby Twoje dziecko przebywało w dużym gronie maluchów z różnych domów i środowisk? Chcesz mieć duży wpływ na to, jak Twoja pociecha spędza swój dzień i w jakiej atmosferze? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałaś „tak”, to zdecydowanie powinnaś zdecydować się na nianię. Zaletą tego rozwiązania jest chociażby fakt, że opiekunka całą swoją uwagę poświęci naszemu dziecku. Pociecha nie musi konkurować o uwagę z innymi dziećmi, czuje się dostrzeżona i ważna. Wadą natomiast jest brak kontaktu z rówieśnikami, szczególnie, jeśli nasze dziecko jest jedynakiem. Wtedy warto zapraszać w wolnym czasie koleżankę czy siostrę, która ma pociechę w  podobnym wieku. To pomoże zapewnić prawidłowy rozwój malucha i zagwarantuje mu czas pełen wrażeń spędzony z innymi. Minusem rozwiązania w postaci niani może być też problem ze znalezieniem odpowiedzialnej osoby. Musi być ona nie tylko rozważna, roztropna i opiekuńcza. Powinna mieć też dobry kontakt z naszą pociechą, motywować ją do rozwoju, a także dbać o regularność posiłków podczas naszej nieobecności w domu.

Żłobek – grupowa zabawa w gronie rówieśników

Oddanie dziecka pod opiekę placówki typu żłobek również ma swoje zalety. Największą z nich jest oczywiście przebywanie w grupie rówieśniczej. Dziecko jest stymulowane przez zachowania innych i wspólnie spędzany czas. W razie niedyspozycji jednej z opiekunek, maluch może liczyć na uwagę i opiekę innej pani. Może też odkrywać nowe zabawki, eksplorować nowe przestrzenie i uczyć się nowych zachowań. Minusem oddania dziecka do żłobka jest przede wszystkim konieczność wczesnego wstawania i odprowadzania czy zawożenia go do placówki. Pociecha nie może dłużej pospać ani spędzić czasu we własnym łóżeczku czy pokoju. Drugą wadą jest obcowanie z dziećmi, które chorują nie tylko na infekcje i przeziębienia, ale również na przykład na świerzb. Jedne maluchy zarażają się od drugich, a potem chorują w domu, stawiając nas w trudnej sytuacji, gdy po prostu nie możemy wyjść do pracy.

Podsumowując, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wiele zależy od tego, czego oczekujemy od opiekunów i na jakich aspektach najbardziej nam zależy.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na blogu https://mlodytata.pl/blog-parentingowy/.

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.