Artykuł

Poród bliźniąt w pytaniach i odpowiedziach

Gdy na świat mają przyjść bliźnięta, wszystko mnożymy razy dwa – radość, szczęście, ale też strach przed porodem, obawy i pytania. Bo czy poród bliźniąt zawsze przebiega poprzez cesarskie cięcie? Dlaczego maluchy tak często rodzą się przedwcześnie i czy poród jest trudniejszy? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Poród bliźniąt w pytaniach i odpowiedziach

Wiele teorii dotyczących porodu bliźniąt bierze się z domysłów. I jak to często bywa – im większa niepewność, tym większy strach. Na szczęście medycyna panuje nad tym tematem i o podwójnych porodach wiemy już niemal wszystko.

Czy poród bliźniąt zawsze przebiega przez cesarskie cięcie?

Takie twierdzenie to mit – kobiety, które liczą na wykonanie zabiegu tylko z powodu noszenia w łonie dwójki dzieci, mogą poczuć się zawiedzione. W zależności od statystyk można stwierdzić, że przez cesarskie cięcie odbywa się od 50% do 70% bliźniaczych porodów. Cała reszta maluchów przychodzi na świat w najbardziej naturalny sposób.

Czy to prawda, że bliźnięta zawsze rodzą się przedwcześnie?

Nie zawsze, ale ta sytuacja zdarza się zdecydowanie częściej, niż w przypadku ciąży jednopłodowej. Według statystyk, około 75% ciąż bliźniaczych kończy się przed terminem. Z drugiej jednak strony, często maluchy rodzą się po 37 tygodniu ciąży, co nadal oznacza „przed terminem”, ale wcale nie stanowi o cechach wcześniaczych.

Wpływ na stan dziecka urodzonego przed terminem (z ciąży mnogiej) zależy także w dużej mierze od rodzaju ciąży. W gorszej sytuacji są maluchy jednojajowe – w trakcie ciąży mogą bowiem otrzymywać mniej pokarmu, czasem zdarza się, że dochodzi do zaciskania czy zapętlania pępowin. A to z kolei wpływa na stan malucha po przyjściu na świat.

Czy poród dwójki dzieci jest bardziej niebezpieczny, niż „zwykły”?

Niestety, tak. Każda ciąża mnoga jest automatycznie uznawana za ciążę wyższego ryzyka. Uściślając, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji takich jak przodowanie łożyska, odklejenie się go czy wypadnięcie pępowiny. Dzieci bardzo często przybierają pozycje inne, niż główkowa, co oczywiście także grozi komplikacjami. Co ważne, komplikacje mogą pojawić się w ciągu kilku sekund – dlatego właśnie kobiety będące w ciąży bliźniaczej w żadnym przypadku nie powinny decydować się na poród domowy – to może kosztować dzieci zdrowie albo nawet życie.

Kiedy poród bliźniąt może przebiegać drogą naturalną?

Jeżeli nie istnieją żadne przeciwskazania typu przodowanie łożyska czy inne ważne czynniki (w takiej sytuacji cesarskie cięcie planowane jest „z góry”), lekarze oceniają położenie dzieci. Gdy oba maluchy ułożone są główkowo, nie ma żadnych przeciwskazań, aby kobieta rodziła naturalnie.

Skoro w każdej minucie porodu bliźniaczego mogą pojawić się komplikacje, to czy nie lepiej od razu zdecydować się na cesarskie cięcie?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które czeka wyzwanie urodzenia dwójki dzieci. Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Z punktu widzenia medycyny poród naturalny jest naprawdę bardziej korzystny dla dziecka i matki, niż zabieg cesarskiego cięcia. Lekarze bardzo dokładnie analizują każdy przypadek, a jeśli nie podoba im się nawet „drobiazg” – często wybierają cesarskie cięcie. Gdy wszystko jest jak w najlepszym porządku, nie ma ku temu powodów.

[link url="http://kobietapisze.pl/ciaza-blizniacza-podwojne-szczescie-czy-podwojne-zmartwienie/2014/09/10/"]Ciąża bliźniacza – podwójne szczęście czy podwójne zmartwienie?[/link]

Czy jest możliwe, aby z jednej ciąży jedno dziecko przyszło na świat naturalnie, a drugie poprzez cesarskie cięcie?

Tak, chociaż nie jest to zjawisko zbyt częste – obejmuje zaledwie do 5% przypadków. Decyzja o nagłym zabiegu cesarskiego cięcia zapada wtedy, kiedy po prawidłowym przyjściu na świat pierwszego maluszka pojawiają się komplikacje. Czyli na przykład wtedy, gdy wypada pępowina drugiego dziecka, odcinając mu dostęp tlenu. Trzeba jednak pamiętać, że to naprawdę rzadkość.

Jak długo trzeba „czekać” na pojawienie się drugiego dziecka na świecie w porodzie naturalnym?

Jeśli wierzyć większości filmom, to większość bliźniąt przychodzi na świat w odstępstwie jednej lub dwóch minut J. W prawdziwym życiu najczęściej trwa to jednak trochę dłużej. Gdy mama przywita już pierwsze dziecko, na skompletowanie rodziny musi poczekać jeszcze średnio 15 minut. Pocieszający jest jednak fakt, że drugie z bliźniąt rodzi się „sprawniej” – wszystko dlatego, że rodzeństwo już mu nieco utorowało drogę.

Nie taki diabeł straszny!

Jeśli czeka cię poród bliźniąt, to w twojej głowie zapewne aż kłębi się od różnych wątpliwości i obaw. Spokojnie! Jeżeli tylko będziesz pod kontrolą lekarzy, z pewnością podejmą decyzje najlepsze dla ciebie i twoich dzieci. I z całej listy „podwójności” okołoporodowych pozostanie ci już tylko podwójna radość.

Autor: K.Wojtaś

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.