Artykuł

Zdrowa dieta - nie popełniaj klasycznych błędów żywieniowych!

Z odchudzaniem jest jak z życiem: bywa różnie. Proces odchudzania nie jest bowiem mechanizmem prostym. Nie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: 'dieta odchudzająca', by dostać gotową receptę i raz na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów. Owszem, wiele osób wciąż działa w ten sposób. Części z nich być może uda się nawet zrzucić parę kilo. Problem w tego rodzaju gotowych, internetowych 'cud dietach' jest taki, że pomimo świetnych efektów po 2 tygodniach odchudzania, w kolejnych, waga zatrzymuje się. Następnie natomiast pojawia się popularny efekt jo-jo. Wyznacznikiem prawidłowej diety odchudzającej jest działanie według planu i trzymanie się go od początku do końca. Na jaką dietę odchudzającą warto się zdecydować? Czego nie może w niej zabraknąć? I wreszcie w jaki sposób racjonalnie zakończyć dietę odchudzającą bez efektu jo-jo?

Zdrowa dieta - nie popełniaj klasycznych błędów żywieniowych!
  • 1. Popularne diety odchudzające
  • 2. Główne zasady diety odchudzającej
  • 3. Nie zapominaj o aktywności fizycznej
  • 4. Jak zakończyć dietę odchudzającą i nie przytyć?

Popularne diety odchudzające

Jednym z największych grzechów każdej diety odchudzającej jest znacząco okrojona ilość spożywanych kalorii. Tego rodzaju rygorystyczne diety, nie mają nic wspólnego z zasadami zdrowego odżywiania. Nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym ten jest w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego nim podejmie się decyzję o wyborze takiej diety, warto zastanowić się czemu właściwie ma służyć odchudzanie. Bo chyba nikomu nie zależy na zrzuceniu wagi kosztem utraty zdrowia? Dlatego też najlepszym wyborem będzie zdrowa dieta. Do takich zalicza się m.in. dieta śródziemnomorska, w której nie brakuje zdrowych tłuszczów oraz dużej ilości warzyw i owoców. Godna polecenia jest także dieta DASH zasadami zbliżona do diety śródziemnomorskiej. Korzystnie na zdrowie może również oddziaływać fleksitarianizm - alternatywa dla wegetarianizmu czy weganizmu.

Główne zasady diety odchudzającej

Dieta odchudzająca wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. To problem, z którym najczęściej walczą osoby w początkowej fazie każdej odchudzania. Jedną z ważniejszych jest zasad jest urozmaicanie jadłospisu. Nic nie męczy bardziej niż jedzenie bez przerwy tego samego. Zdrowa dieta odchudzająca powinna być zbilansowana. Oznacza to, że muszą się w niej znaleźć niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu a w tym m.in. odpowiednia dawka tłuszczu, nabiał, owoce i warzywa, witaminy czy składniki mineralne. Najlepsze diety to takie, które zapewniają organizmowi komfort pracy na co dzień i nie wiążą się z licznymi wyrzeczeniami. Ważną zasadą diety odchudzającej jest spożywanie posiłków o stałych porach. To jedna z podstaw odżywiania, gwarantująca uczucie sytości bez napadów tzw. wilczego apetytu tuż przed snem.

Zdrowa dieta - nie popełniaj klasycznych błędów żywieniowych!

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

W drodze do szczupłej sylwetki nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Włączenie w system odchudzania ruchu związanego z aktywnością fizyczną może nie tylko przyspieszyć proces redukcji tkanki tłuszczowej, ale i zagwarantować utrzymanie efektów po zakończeniu restrykcyjnych wytycznych żywieniowych. Warto zatem wzbogacić swoje nowe nawyki żywieniowe o odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Prawidłowy sposób odżywiania wspierany przez aktywność fizyczną, to podstawowe zasady zdrowego trybu życia. Najlepsze efekty uzyska się trenując naprzemiennie: siłowo oraz tlenowo, o czym więcej można przeczytać na stronie Dietano. Pracując nad swoją sylwetką nie tylko w kuchni, ale i na siłowni, należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. W zależności od intensywności treningów, warto rozważyć regularne uzupełnianie niedoborów powstałych podczas ćwiczeń m.in. poprzez napoje węglowodanowo-elektrolitowe, żele energetyczne i oczywiście białko. Nie wolno również zapominać o suplementacji witamin typu C, D oraz systematycznym przyjmowaniu probiotyków.

Jak zakończyć dietę odchudzającą i nie przytyć?

Odchudzanie nie kończy się na 2-tygodniowym czy nawet miesięcznym poście. Chcąc utrzymać efekt i nie przybrać powtórnie na wadze, należy stopniowo wychodzić ze stanu odchudzania i wchodzić w kolejny. Dla utrzymania uzyskanej masy ciała, bardzo ważne jest systematyczne wzbogacanie posiłków o dodatkowe kalorie. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, by nie rzucić się od razu w wir wilczego apetytu i podjadania między posiłkami. Jadłospis powinien być z tygodnia na tydzień coraz bardziej różnorodny, lecz wciąż konstruowany w oparciu o zdrowe nawyki. Warto pamiętać, że w tym czasie powinno się szczególnie zadbać o jakość snu i podtrzymanie podstawowych zasad diety. Pomocna może się okazać aktywność fizyczna, która pozwoli utrzymać pracę metabolizmu na dotychczasowym poziomie.

Odchudzanie jest procesem długotrwałym. Nie powinno się go zaczynać od popularnej głodówki, która może spowodować więcej szkód zdrowotnych niż przynieść korzyści. Każda dieta odchudzająca wymaga cierpliwości, determinacji, a przede wszystkim czasu i zdrowego rozsądku.

Mamanadiecie.pl

Diety dla kobiet świadomie planujących ciążę, będących w ciąży lub po porodzie. Jadłospisy przygotowane przez dietetyków uwzględniają potrzeby matki i dziecka.

Znajdź nas na Facebook

© 2020 mamanadiecie.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone.